Історія

Центральна міська бібліотека розпочинає свою історію з 1946 року

Центральна міська бібліотека розпочинає свою історію з 1946 року. Країна лікувала післявоєнні рани.

16 серпня 1946 року Міськвиконком приймає рішення організувати міську Публічну бібліотеку в місті Дніпропетровську, яку розмістили в приміщенні будинку №5 по вул. Харківській. Завідуючою була призначена Софія Ісаківна Чуманова, яка очолювала колектив бібліотеки 20 років. Формувати фонди допомагали бібліотеки Росії, Білорусії, інших республік Союзу, багатьох міст України.

Для читачів бібліотека була відкрита в травні 1947 року, в її фондах на той час нараховувалось 7 тис. томів галузевої та художньої літератури.

У зруйнованому Дніпропетровську Публічна бібліотека стала справжнім осередком культури і знань, надійним помічником у підготовці спеціалістів, що відбудовували народне господарство міста і області.

Бібліотека відкриває 25 пересувних бібліотек в цехах заводів, в гуртожитках, філіали в парках культури та відпочинку.

Зростає кількість читачів, збільшується фонд бібліотеки.

В 1949 р. Міськвиконком переводить бібліотеку в спеціальне обладнане приміщення на вул. Московській №1, де розмістився читальний зал на 120 місць, абонемент та книгосховище.

На відкритті голова Міськвиконкому Гавриленко М.Е. висловив впевненість у тому, що бібліотека буде завжди йти в ногу з життям, буде помічником в рішенні завдань, які вирішує місто і спеціалісти бібліотеки завжди намагались не відставати від вимог часу. • Публічна бібліотека стала методичним та координаційним центром для бібліотек всіх систем та відомств міста.

В 1950 році Дніпропетровська міська Публічна бібліотека визнана кращою в Україні, їй було присуджено перехідний Червоний прапор Ради Міністрів і ЦК профспілок.

В 60-ті роки бібліотека – одна з установ, які найбільше відвідують та люблять мешканці міста. В 1962 році Міськвиконком передає Публічній бібліотеці приміщення ресторану “Дніпро” на проспекті ім. К.Маркса. Мешканці міста отримали чудовий подарунок – зал періодики та суспільно-політичної літератури. В ці роки відкрито вільний доступ читачів до книжкових фондів ЦБС.

Відбудовувалось місто, відкривались районні бібліотеки. В межу міста ввійшли нові сільські житлові масиви, а з ними і їх бібліотеки.

В грудні 1977 року всі бібліотеки, що обслуговували населення міста за місцем проживання було централізовано в одну установу – Централізовану систему державних масових бібліотек для дорослих. В обов’язках системи – забеспечення бібліотечним обслуговуванням населення міста на усіх, навіть самих віддалених житлових масивах Дніпропетровська. Головною бібліотекою системи стала міська Публічна, що віднині зветься Центральною бібліотекою міста.

До структури ЦБС входить 31 філіал. Міська бібліотека літератури іноземними мовами і Міська музично-театральна бібліотека стають відділами Цнетральної міської бібліотеки.

Місто будувалося, люди змінювали місце проживання. Виникла необхідність в бібліотеках на нових масивах далеко від центру. Центральна бібліотека розробила “Програму розвитку бібліотечного обслуговування в Дніпропетровську”, яка передбачала будівництво нових бібліотек на нових житлових масивах, передислокацію нерентабельних. Міськвиконком своїм рішенням № 75 в лютому 1982 року затвердив “Програму”. Велику увагу організації бібліотечного обслуговування населення, реалізації програми приділяли в той час Голова міськвиконкому А.В. Мігдєєв та головний архітектор міста С.Е. Зубарєв, заступник голови міськвиконкому З.Г. Суміна.

80-роки – це “Велике бібліотечне десятиріччя», на протязі якого в місті за спеціальними проектами було збудовано 10 бібліотек. Девіз того часу – «кожному житловому масиву – свою бібліотеку”. Через Міністерство культури отримали автобус. І на всіх житлових масивах, особливо новобудовах, що поки не мали своїх бібліотек, в установлені дні та часи на стоянки бібліобуса приїздили книги із Центральної бібліотеки.

Бібліотека отримала звання “Бібліотека відмінної роботи”, а згодом і “Зразкова установа культури Дніпропетровська”. В 1979-1986 роках Центральна бібліотека стала учасницею виставки досягнень народного господарства СРСР, була нагороджена Дипломом ВДНГ, а ряд працівників ЦБС отримали срібні та бронзові медалі.

Для розширення приміщень в 1980р. бібліотеці передали будинок №3 по вул. Московській – пам’ятник історії культури міста – будова першої в місті Катеринославі Міської Публічної бібліотеки, яка була відкрита в 1903 році, організована на добровільні благодійні внески мешканців міста. В цьому будинку розмістились відділи Центральної бібліотеки та адміністративної служби.

В 90-ті роки бібліотека формується, як міський інформаційно-діловий центр, інформацію якого використовує Міська Рада народних депутатів, підприємства різних форм власності, банки, страхові акціонерні товариства. Систематично ведеться пошук нових форм популяризації літератури з актуальних питань. Набули популярності серед читачів бібліотеки Клуб шанувальників поезії та дискусійний клуб “Современник”. Бібліотека багато уваги приділяє відродженню української національної культури.

В умовах, коли постійно змінюються законодавчі акти, щоденно виходять нові рішення, Постанови, змінюються програми вищих та середніх учбових закладів, тільки в бібліотеці читачі знаходять необхідну достовірну інформацію. Сотні читачів кожного дня звертаються в бібліотеку за інформацією з проблем оподаткування, приватизації, права, економіки. До 200 ускладнених тематичних добірок щоденно виконують для читачів працівники бібліотеки. В бібліотеці працює колектив висококваліфікованих працівників.

Центральна бібліотека завжди багато уваги приділяє підвищенню кваліфікації, вихованню кадрів бібліотечних працівників. Змістовні семінари, практикуми, методичні години проводяться для працівників бібліотек міста.

Свідченням високого рівня роботи Центральної бібліотеки стала підтримка її проекту по автоматизації бібліотеки Міжнародним фондом «Відродження». Отримане за рахунок гранту комп’ютерне обладнання, організація автоматизованих робочих місць, дали можливість якісно покращити бібліотечне обслуговування населення – швидко, вірно вести пошук інформації за запитами читачів.

В 2000 році Центральна бібліотека отримала новий грант в міжнародному фонді “Відродження” на впровадження проекту по створенню Дніпропетровського регіонального серверу в мережі “Інтернет”.

В 2001 році Центральна бібліотека стала одним з переможців конкурсу серед бібліотек України “Інтернет для читачів публічних бібліотек”, який було проведено посольством Сполучених Штатів Америки в Україні. Грант отриманий за цим конкурсом дозволить читачам Центральної міської бібліотеки на протязі 2-х років безкоштовно користуватися інформаційними ресурсами світової мережі Інтернет.

В її залах проводяться зустрічі читачів з Дніпропетровськими письменниками та поетами, презентації, літературні та музичні вечори, зустрічі з інтересними людьми, з діячами культури та мистецтв. Для спеціалістів підприємств та учбових закладів, студентів проводяться “Дні економічної літератури”, “Дні правової літератури”.

В бібліотеці якісний універсальний фонд в якому нараховується більш 600 тисяч томів. До послуг читачів понад 600 назв журналів та газет України та Росії. До 600 читачів щоденно відвідують її відділи, щогодини їм видаеться 245-250 примірників видань.

В серпні 2003 року Центральна міська бібліотека згідно з рішенням № 25/3 від 07.08.2002р. одержала новий 6-ти поверховий будинок на вул.Леніна,23. Промислово-фінансова група «Спарта» проінвестувала будівництво, а ТОВ «Рубікон-Трейдінг» провело його у найкоротші строки і з високою якістю.

Отже, тепер під одним дахом зібрались усі відділи бібліотеки, раніше розкидані по різних районах міста. 

На сьогодні в бібліотеці працюють 12 відділів. Безпосередньо обслуговують читачів: відділи художньої та галузевої літератури, відділи документів з питань мистецтв та літератури іноземними мовами, соціокультурний, етнокультурний та тренінговий центри, інформаційно-бібліографічний відділ, бібліотека української діаспори. 

Велінням часу стало впровадження в роботу бібліотеки нових інформаційних технологій. З 1998 року тут ведеться електронний каталог, діє локальна комп’ютерна мережа, створені власні сайти в мережі Інтернет, користувачі мають доступ до електронних ресурсів бібліотеки та мережі Інтернет.

В Центральній бібліотеці міста кожен дніпровець має можливість безкоштовно отримати інформацію про її фонди, тематичні та бібліографічні довідки на будь-яку тему, отримати в користування книги, газети, журнали, ознайомитись  з виставками та переглядами літератури, відвідати літературно-мистецькі та просвітницькі заходи.

Бібліотека стала визнаним, популярним місцем спілкування, проведення дозвілля мешканців міста. В бібліотеці працює літературно-мистецька вітальня, клуби за інтересами, безкоштовна  юридична громадська приймальня,  кіноклуби, проводяться заняття міського університету III віку, майстер-класи, тренінги, лекторії. Відбуваються зустрічі з місцевими письменниками, поетами, запрошуються відомі літератори та журналісти України. Постійно проводяться міські та Всеукраїнські літературні конкурси.

Дніпровська Центральна міська бібліотека та 30 її філій – це один з найбільших бібліотечних закладів України, який забезпечує кожному дніпровцю вільний доступ до знань, до культурного надбання людства.