02 Бер 2018
Все ж таки вона обертається!

«Все ж таки вона обертається!» - під такою назвою проходить літературно-мистецька виставка у музеї «Літературне Придніпров’я». Чому саме така назва стала лейтмотивом до експозиції, присвяченої українським поетам, письменникам, розстріляним у 20-30 рр. ХІХ ст.? Екскурсовод Ірина Василівна Мазуренко провела паралелі між відомим висловом Галилео Галілея, якого інквізиція не змогла примусити відмовитися від своїх переконань, та українськими талановитими митцями  художнього слова , які у досить молодому віці були непохитні в своїй вірі у вільну і незалежну Україну.

Покоління 1920-30-х ще називають Розстріляним Відродженням, «причому, – як зазначав В. Сверстюк, – ця метафора охоплює і мертвих, і живих, яких не страчено, але позбавлено свободи творити». В. Сосюра наприкінці 20-х з відчаєм промовляв: 

"Кати на струни наші жили
Тягли із рук, як сон блідих…
А з нас співців собі зробили,
Щоб грати їм на струнах тих."

До 20-ої річниці Жовтня тільки на Соловках за п’ять днів, за свідченнями виконавця вироків капітана Матвеєва, було розстріляно 1111 чоловік, а разом з ними цілу генерацію геніальних і найталановитіших, що творили нову національну літературу, театр, музику. 

У двох виставкових залах музею «Літературне Придніпров’я» представлені  світлини, документи, газети, рукописи, книжки, літературно-мистецькі збірники та часописи з публікаціями творів В. Підмогильного, В. Поліщука, В. Домонтовича, Г. Епіка, Б. Тенети, Г. Косинки, М. Зерова, М. Хвильового та інших представників цієї блискучої, але трагічної доби - 1920-30-х років.

Одним з останніх  акордів експозиції є розповідь про українську культуру за межами України. В експозиції представлено видання з колекції дніпровського письменника, краєзнавця М. Чабана - часописи «Арка», книжки В. Підмогильного, Є. Плужника, Т. Осьмачки, О. Влизька, М. Івченка; представників МУРу (Мистецький Український Рух) І. Багряного, Ю. Клена, Яра Славутича, В. Домонтовича (В. Петрова, В. Бер).

Знайомство з експозицією Ірини Василівна Мазуренко, справило глибоке враження на нас бібліотекарів. В силу своєї професії, ми знайомі з творчістю багатьох місцевих літераторів, пам'ять про яких знищувалися довгі часи , але унікальна палітра  матеріалів, документальних свідчень, а головне – щіросердне відношення автора до кожного з героїв експозиції , нікого не могли залишити байдужими. Ірина Василівна вразила нас своєю ерудованістю та глибокою обізнаністю в такому явищі як «Розстріляне Відродження».

Співробітники ЦБС вже двічі відвідали  літературно-мистецьку виставку і ніхто з присутніх не залишився байдужим до побаченого. Присутні бібліотекарі отримали змістовні відповіді на свої питання від автора експозиції Ірини Василівна Мазуренко.

Герасименко С.В., головний бібліотекар ОМВ.