08 Черв 2018
Публічна бібліотека – центр громади: сучасне бачення якісного обслуговування

8 червня  2018  року  для завідувачів структурними підрозділами проведено семінар  «Публічна бібліотека – центр громади: сучасне бачення якісного обслуговування». Відкрила нараду в.о.директора ЦСПБ  Савран Л.В. У вступному слові Лариса Василівна акцентувала увагу на  основних напрямках роботи  бібліотек у складних умовах сьогодення. Зараз, як ніколи, бібліотека повинна стати життєво необхідною для громади, кожного дня підтверджуючи свою значимість, повинна стати третім домом для наших читачів, щоб сюди завжди хотілося повертатися знов і знов.

В рамках семінару завідувач відділу художньої літератури ЦМБ Петренко О.В. провела консультацію «Публічна бібліотека: стратегія дій в інтересах читачів». Олена Вікторівна поділилася власними здобутками відділу у напрямку ефективного обслуговування. Зупинилася на окремих питаннях роботи: вивчення та задоволення потреб читачів, визначення ТОП -10 найбільш цікавих новинок літератури, окреслила деякі психологічні аспекти в роботі з користувачами.

Виступи на семінарі відбулися за темами : «Публічна бібліотека та читацькі уподобання юнацтва» Ясинська-Богомол О.Л.,завідувач сектору обслуговування юнацтва , «Використання сучасних технологій в обслуговуванні користувачів: розширення послуг» Ошега О.С., завідувач ВСКД  та «Електронний каталог: практичне використання» Лагода  Н.П., головний бібліограф ІБВ.

Олена Львівна, завідувач сектору обслуговування юнацтва, у своїй презентації показала форми роботи, які використовує, розповіла про досвід проведення деяких заходів та специфіку роботи з юними читачами. Ошега Олександр Сергійович, завідувач ВСКД, поділився  здобутками у сфері інформаційного обслуговуванні користувачів, показав присутнім можливості Instagram,Telegram,Viber та деякі функції Facebook у донесенні інформації до читачів бібліотек.

Відповіді на питання, які виникали у присутніх на семінарі стосовно користування електронним каталогом, детально і дохідливо надала у своїй презентації Лагода Наталя Петрівна.

Завідувач ОМВ ЦМБ Ваганова  Ніна Василівна ознайомила присутніх з матеріалами  роботи XVI травневої школи методистів області. Поділилася основними моментами та враженнями , що запам’яталися, розповіла про свій виступ на школі.

Зустріч з практичним психологом Наріжною Л.С. була бажаною і очікуваною, адже бібліотекарі вже знайомі з Ларисою Степанівною по попереднім семінарам. ЇЇ тренінг «Секрети комунікативної взаємодії»  викликав неабияке зацікавлення та інтерес у присутніх.  Психолог у своїй презентації підняла дуже важливі питання щодо роботи з молоддю, розуміння їх потреб, намагань та бажань.

Справжньою родзинкою семінару стала презентація виставки традиційних ляльок-мотанок «Лялькова воля – щаслива доля»  Сердюк Наталії Леонідівни. Присутніх бібліотекарів майстриня зачарувала не тільки роботами, а й своїм світоглядом на буття людини, родини, долю жінки в минулому та сучасному. Ляльки, це цілий світ, який допомагає переосмислювати свою буденність, своє призначення на Землі. Наталя Леонідівна не просто творча людина, а й дуже знаючий і цікавий співрозмовник, тому розлучатися з нею та полишати   її ляльок, які комфортно прижилися у відділі документів з питань мистецтв, дуже не хотілося. У багатьох бібліотекарів зовсім змінилася уява про мистецтво мотанки, також вони відкрили для себе цікаві, просто унікальні книги щодо філософії ляльки- мотанки, першоджерел утворення слов’янського етносу, побуту та звичаїв наших предків.

З підсумками анкетування «Обслуговування користувачів в бібліотеках: складові успіху», яке було проведено у ЦСПБ , ознайомила присутніх Герасименко С.В., головний бібліотекар ОМВ. Комплексним бібліотечно-інформаційним центром, соціокультурним  центром, а не просто традиційним місцем  збереження та видачі літератури  хотіли би бачити  бібліотеку  більшість учасників анкетування. Багато респондентів висловлювали щирі подяки бібліотекарям і побажання зберегти бібліотеку в складних сучасних умовах.

Професійними здобутками поділилися Сікун Г.О., завідувач бібліотеки-філіалу № 4, Заморська І.В., завідувач  бібліотеки-філіалу № 5, Федорець Т.С., завідувач  Нової бібліотеки.

Тема виступу Сікун Галини Олексіївни - «Робота з обслуговування читачів з обмеженнями у життєдіяльності в ракурсі сьогодення». Завідувач бібліотеки-філіалу №4 торкнулася дуже болісної теми для нашого суспільства - теми допомоги дітям з обмеженнями у життєдіяльності, допомоги їх батькам. Робота надзвичайно важка і надзвичайно необхідна, наші колеги роблять все залежне від них, щоб бібліотека для таких відвідувачів стала реабілітаційним центром, допомогла в соціалізації.

Бібліотека-філіал № 5 має цікавий і корисний досвід роботи клубів за інтересами та проведення змістовних різноманітних заходів. Отже, виступ завідувача бібліотеки Заморської І.В. «Об’єднання за інтересами як одна з найефективніших форм взаємодії з користувачем» збагатив присутніх бібліотекарів ідеями та практичними порадами, надихнув створювати подібні об’єднання і у стінах свої бібліотек.

«Виклики сучасності: інноваційні ідеї в діяльності бібліотек по роботі з читачами-дітьми»  тема виступу завідувача  Нової бібліотеки  Федорця Т.С.

Колектив Нової бібліотеки  впроваджує у роботі філософію дорослого друга своїх юних читачів,   до якого можна звернутися у будь-який момент із запитанням, роль бібліотекаря  виявляється набагато ширше, ніж просто консультація у видачі книги. Тож не дивно, що для багатьох дітей  Нова бібліотека стала справжнім місцем проведення дозвілля. Ледь не щодня у закладі можна бачити маленьких відвідувачів, які читають, виконують домашні завдання, грають або співають .

В кінці семінару, при підведенні підсумків, присутні зі словами вдячності звернулися до всіх, хто приймав участь у підготовці і проведенні заходу. Семінар дійсно став практичною порадою з різних питань, зосередив на  нових етапах роботи, надихнув на цікаві ідеї в роботі бібліотек.

Зав. організаційно-методичним відділом Ніна Василівна Ваганова