07 Січ 2020
Дніпровська Центральна міська бібліотека: Факти. Коментарі

16 серпня 1946 року Дніпропетровська міська Рада депутатів трудящих прийняла рішення №1291 «Про організацію міської публічної бібліотеки». Ініціатором організації бібліотеки був голова міськвиконкому М.Є.Гавриленко. Для бібліотеки було знайдено приміщення   на   другому  поверсі напівзруйнованого будинку №5 по вул. Харківській.


Будинок по вулиці Харківській, 5, на другому поверсі якого в 1946 р. було організовано Дніпропетровську міську публічну бібліотеку (світлина 2006 року)

Завідуючою міською публічною  бібліотекою  була  призначена  Софія Ісаківна Чуманова, а штат  бібліотеки спочатку становив 5,2 одиниці. На  1947 рік було придбано 6 тис.книг і передплачено 32  назви газет і 142 назви журналів.

Центральна бібліотека (Світлина 1947 року)

В 1949 р. Міськвиконком переводить бібліотеку в приміщення площею 500 кв.м. будинку по вул. Московській №1, де розмістився читальний зал на 120 місць, абонемент та книгосховище. 

Будинок по вулиці Московській, 1,на третьому поверсі якого з  1948 р. розміщувалася Дніпропетровська Центральна міська бібліотека (світлина кінця 1940-х рр.)
Публічна бібліотека стала методичним та координаційним центром для бібліотек всіх систем та відомств міста.

Абонемент у приміщенні міської бібліотеки по вулиці Московській, 1 (Світлина 1949 року) В 1950 році Дніпропетровська міська Публічна бібліотека визнана кращою в Україні.

Читальний зал суспільно-політичної літератури та періодики Дніпропетровської Центральної міської біблітеки (світлина 1972 року)

В 1977 році  Центральна міська бібліотека об’єднала всі масові бібліотеки, що обслуговували дорослих  мешканців міста,  утворилася установа – Централізована система державних масових бібліотек для дорослих. До структури ЦБС увійшли 31 філіал. Міська бібліотека літератури іноземними мовами і Міська музично-театральна бібліотека стали відділами Центральної міської бібліотеки.

В 1979-1986 роках Центральна бібліотека двічі ставала учасницею виставки досягнень народного господарства СРСР, була нагороджена Дипломами ВДНГ, а ряд працівників ЦБС отримали срібні та бронзові медалі.

Починаючи з 90-х років ЦМБ брала участь у міжнародних проектах: Міжнародного фонду  «Відродження», «Інтернет для читачів публічних бібліотек» (LEAP) Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні, «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету», організованого програмою «Бібліоміст». Завдяки цьому в бібліотеці була створена комп’ютерна локальна мережа бібліотеки, Дніпропетровський регіональний сервер в мережі «Інтернет», відкриті Інтернет-центри в Центральній бібліотеці та в 3-х найбільших бібліотеках-філіалах міста.

Підтвердженням високого статусу бібліотеки, її значущості в соціальній інфраструктурі міста стало ініційоване міською радою будівництво в 2003 році спеціально запроектованої для бібліотеки шестиповерхової будівлі в центральній історичній частині міста на вул. Воскресенській,23.

Дніпровська Центральна міська бібліотека (світлина 2003 року)

Сучасна будівля бібліотеки знаходиться на місці «дохідного» будинку старого Катеринослава. Від історичної будівлі залишились дві двоповерхові фасадні стіни, що виходять на вулиці Воскресенську та Старокозацьку.

За 73 роки існування бібліотека змінила три адреси: вул.Харківська, 5 (1946-1948 рр.), вул.Московська, 1,3 (1948-2003 рр.) Воскресенська, 23 (2003-до сьогодення).

Фонд бібліотеки, універсальний за змістом, становить біля 500 тисяч  примірників як на  традиційних паперових так і електронних носіях.


Відділ художньої літератури

Якщо книги бібліотеки щільно вистроїти в рядок, він протягнеться від Головпоштамту Дніпра до ж/м Тополя.

Книги, наявні в бібліотеці, надруковані 115 мовами народів світу:
- російською     – 302,5тис. примірників
- українською   –   99,2 тис. примірників
- англійською   –   24,2 тис. примірників
- німецькою      –   14,9 тис. примірників
- польською      –   11,4 тис. примірників
- французькою –   10,8 тис. примірників

А також рідкісними мовами:
- малаялам – 1 примірник
- йоруба   –   1 примірник
- хетська  –   1 примірник

На сьогодні в бібліотеці працюють 12 відділів. Безпосередньо обслуговують читачів: відділи художньої та галузевої літератури, відділи документів з питань мистецтв та літератури іноземними мовами, соціокультурний, етнокультурний та тренінговий центри, інформаційно-бібліографічний відділ, бібліотека української діаспори.

Щороку бібліотеку відвідують 265 тисяч читачів. Щодня бібліотеку відвідує 875 читачів. Щогодини бібліотеку відвідує 80 читачів.

Велінням часу стало впровадження в роботу бібліотеки нових інформаційних технологій. З 1998 року тут ведеться електронний каталог, діє локальна комп’ютерна мережа, створені власні сайти в мережі Інтернет, користувачі мають доступ до електронних ресурсів бібліотеки та мережі Інтернет.

В електронному каталозі бібліотеки нараховується 451 тис. бібліографічних записів.

На створення ЕК з 1998 року по 2018 рік витрачено 110,8 тис. людино/годин.

Найбільш відображений автор в ЕК – Дмитро Іванович Яворницький.

Найбільша кількість статей в ЕК – 4,5 тис. з газети «Днепр вечерний».

Допомагає орієнтуватися у великому книжковому фонді і картковий каталог, який нараховує 1 млн.328 тис. карток.

Якщо всі картки каталогу поставити в рядок, то він протягнеться більше як на 1 км.

Щоб знайти  потрібну   читачеві  книгу в каталогах та перевірити її наявність на полиці кваліфікованому бібліотекарю потрібно в середньому 120 секунд.

В Центральній бібліотеці міста кожен дніпровець має можливість безкоштовно отримати інформацію про її фонди, тематичні та бібліографічні довідки на будь-яку тему, отримати в користування книги, газети, журнали, ознайомитись  з виставками та переглядами літератури, відвідати літературно-мистецькі та просвітницькі заходи.

Читачі отримують:
щороку - 396 тис. книг
щодня - 1тис.290 книг
щогодини - 188 книг

Щодня бібліотекар:
переносить 80 кг книг
спілкується з 50 читачами

Бібліотека стала визнаним, популярним місцем спілкування, проведення дозвілля мешканців міста. При бібліотеці працює літературно-мистецька вітальня, клуби за інтересами, безкоштовна  юридична громадська приймальня,  кіноклуби, проводяться заняття міського університету III віку, майстер-класи, тренінги, історичний та краєзнавчий лекторії. Відбуваються зустрічі з місцевими письменниками, поетами, запрошуються відомі літератори та журналісти України.

Великою популярністю користується етнокультурний центр бібліотеки, який став осередком, де зустрічаються члени культурних товариств нашого міста – польського, білоруського, австрійського, німецького та інших. Працюють гуртки з вивчення іноземних мов.

Центральна міська бібліотека вже понад 40 років є головною бібліотекою міського комунального закладу культури Централізована  система публічних бібліотек для дорослих, до складу якого увійшли  30 бібліотек-філій, які розташовані майже на всіх житлових масивах Дніпра. Використовуючи сучасні форми і методи роботи, бібліотеки системи стали беззаперечними центрами міської громади, виконують функції інформаційного  посередництва між громадянами та  органами влади.

Дніпровська Центральна міська бібліотека та 30 її філій – це один з найбільших бібліотечних закладів України, який забезпечує кожному дніпровцю вільний доступ до знань, до культурного надбання людства.