03 Лют 2021
Правозахисній групі «Січ», Українській Гельсінській спілці з прав людини – УГСПЛ, Організації з безпеки і співробітництва в Європі, Бюро демократичних інститутів та прав людини

Колектив Дніпровської Центральної міської бібліотеки та її читачі щиро вдячні Правозахисній Групі «СIЧ»Українській Гельсінській спілці з прав людини – УГСПЛ, Організації з безпеки і співробітництва в Європі, Бюро демократичних інститутів та прав людини за видання, подаровані до фонду бібліотеки.

Довжанськ: бронетехніка транзитом з Росії «на Київ»: Анастасія Зоря / ГО «Українська Гельсінська спілка з прав людини». – Київ, 2020. – 68с.

Цей звіт став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов'язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров'я та пом'якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.


Правова абетка внутрішньо-переміщеної особи: брошура. – Київ. – 27с.

В 2014 році в Україні з'явилася нова соціальна категорія громадян – це вимушені переселенці, або внутрішньо переміщені особи (далі – ВПО). Як правило, це люди, які змушені покинути свої  домівки через збройний конфлікт та окупацію територій, на яких вони мешкали. Багато хто з них втратили житло, роботу, соціальні зв'язки, здоров'я і мають починати все на новому місці.

Це викликало багато проблемних питань – припинення соціальних виплат, трудові спори, складнощі з реєстрацією фактів народження та смерті, стягнення компенсації за зруйноване майно. Деякі з них і досі ще чекають свого правового вирішення.

Ми зібрали в цій брошурі корисну інформацію та практичні рекомендації, як ВПО можуть захистити свої права.

Звертаємо вашу увагу на те, що вирішення окремих питань потребує допомоги спеціалістів. В Україні створена і працює державна система безоплатної правової допомоги, де постраждалі від конфлікту можуть отримати допомогу. Також з метою допомоги людям, які постраждали від збройного конфлікту, працюють громадські приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини.

Цей продукт розроблено завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Зміст публікації не обов'язково відображає погляди USAID) або Уряду США.


Інструкція щодо отримання компенсації за примусово відчужене майно в зоні проведення АТО

Інструкція детально інформує, що робити у разі втрати мана в зоні проведення АТО. Приведені приклади заяв, що писати, куди звернутись, які докази збирати, що потрібно підготувати до суду тощо.


Моніторинг дотримання прав людини при перетині пунктів пропуску другого рубежу / Н. Кожина, Ю. Полєхіна, В. Філатов / ГС «Українська Гельсінська спілка з прав людини», ГО «Правозахисна Група «Січ» – Дніпро, Київ, 2020. – 44 с.

Цей звіт підготовлено в межах Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яку впроваджує Українська Гельсінська спілка з прав людини. Представлені погляди та інтерпретації не обов'язково відображають погляди USAID або Уряду США; відповідальність за вміст несе виключно УГСПЛ.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів.


Буквар скаржника

На жаль, до нас не дійшло ім'я першого сміливця, який вирішив через електронну мережу Інтернет поділитися своїм досвідом відстоювання законних прав у бюрократичних лабіринтах. Багато людей, натрапивши на цей текст, переписували його, додавали свої поради і розсилали знайомим людям у Росії, Білорусії, Молдові, Україні. А ті дописували свої спостереження та досвід і знову розсилали. Так з'явився навчальний посібник «Буквар скаржника».


Брошура «Права правозахисників» спрямована на промоцію та формування розуміння міжнародних стандартів, що захищають і підтримують правозахисників.

Це інструмент для правозахисників, який забезпечує чітке, доступне та сфокусоване розуміння стандартів і контексту, який їх оточує.

Правозахисники можуть використовувати його для розповсюдження стандартів на національному рівні, взаємодії з органами влади й забезпечення їхньої відповідальності за зобов'язаннями, які вони беруть на міжнародному рівні, та ініціювання розмови на національному рівні про важливість правозахисників і їхньої роботи.

Брошура розділена на 16 стандартів, сформульованих на основі змісту знакових резолюцій, пов'язаних із правозахисниками та їхньою роботою. Вона окреслює основні моменти кожного стандарту, як це викладено в резолюціях.


Звіт. Моніторинг вільного доступу представників ромської громади до медичного обслуговування, оформлення та отримання фінансових виплат від держави, враховуючи період під час епідемії СОУІР-19, в Дніпропетровській та Харківській областях

Даний звіт підсумовує результати моніторингового дослідження «Моніторинг дотримання стандартів ефективного розслідування кримінальних проваджень з нападів на правозахисників на Півдні та Сході України», яке проводилося з 07.10.2019 по 15.03.2020 рр, при підтримці БДІПЛ ОБСЄ, моніторами Полєхіною Юлією (Дніпро) та Кравцем Ігорем (Одеса).

Стратегічна мета моніторингу полягала у з'ясуванні стану дотримання стандартів ефективного розслідування в справах насильницьких злочинів щодо правозахисників, пов'язаних з їхньою правозахисною діяльністю в Україні на прикладі Південних та Східних регіонів.

У фокус дослідження потрапили справи нападів на правозахисників Півдня та Сходу України, які зазнали фізичне насильство. В ході моніторингу були проведені зустрічі з потерпілими правозахисниками та їхніми адвокатами по 13 відкритих кримінальних провадженнях, проте до звіту увійшли 5 найбільш верифікованих справ щодо яких було зібрано найбільша кількість даних і щодо яких можна зробити об'єктивні висновки.

У звіті описані фактичні обставини розслідування окремих справ (з урахуванням встановлених законом обмежень), що дозволяє зробити висновки про ефективність чи неефективність розслідувань, спираючись на законодавство України, міжнародні стандарти, та практику ЕСПЛ.

Водночас автори дослідження виявили широкий спектр проблем та недоліків в офіційних розслідуваннях, які можуть свідчити про їх неефективність.


Звіт. Моніторинг дотримання стандартів ефективного розслідування кримінальних проваджень з нападів на правозахисників на Півдні та Сході України

Цей звіт підсумовує результати моніторингового дослідження «Моніторинг вільного доступу представників ромської громади до медичного обслуговування, оформлення та отримання фінансових виплат від держави, враховуючи період під час епідемії СОМІД-19», яке проводилося з 2 червня по 20 жовтня 2020 р., за підтримки БДПІЛ ОБСЄ, моніторами Полєхіною Юлією (Дніпро) та Бурлуцьким Миколаєм (Харків).

Стратегічна мета моніторингу полягала у сприянні дотриманню прав представників ромської спільноти на вільний доступ до медичних послуг та оформлення соціальних виплат, враховуючи період карантинних заходів під час епідемії СОУМІД-19, шляхом моніторингу та аналізу порушень прав представників ромської спільноти.

У фокусі дослідження були права представників ромської спільноти міст Харкова, Дніпра, Куп'янська та Вовчанська, з дітьми (багатодітні/малозабезпечені/виховують дитину до трьох років/матері-одиначки), громадяни України, які знаходяться в складних життєвих обставинах і мають законну підставу для отримання соціальної фінансової виплати від держави, які зверталися/планують звернутися по медичну допомогу під час карантинних заходів у державі; які зверталися/планують звернутися в органи соціального захисту населення щодо оформлення грошової допомоги/отриманням інформації про існуюче право на вищезазначені виплати.

Під час проведення моніторингу, автори з'ясовували наявні системні проблеми вільного доступу представників ромської спільноти до медичних закладів та закладів соціального захисту населення, враховуючи період проведення карантинних заходів під час епідемії СОМІД-19; зрозумілість, зручність та простоту механізму доступу до медичних послуг та отримання соціальних виплат, враховуючи думку фахівців соціального захисту населення і представників ромської спільноти; доступність та поінформованість представників ромської громади щодо діючої медичної реформи. Також автори проаналізували аспекти, які, на їхню думку, необхідно змінити задля отримання прозорої та простої системи доступу представників ромської спільноти до органів соціального захисту та медичних установ для реалізації їхнього права.

Автори дослідження виявили широкий перелік проблем, з якими стикаються представники цільової групи під час звернень до державних закладів, зокрема лікарень та управлінь/департаментів праці та соціального захисту населення, які можуть свідчити про недосконалість механізму вільного доступу.