23 Груд 2021
Миколі Чабану

Щиро дякуємо Миколі Чабану за його нову книгу «Серце бентежне», яку автор подарував Центральній бібліотеці.

Чабан М. П.
Серце бентежне: Нариси з історії... / М. П. Чабан. — Дніпро: АРТ-ПРЕС, 2021. — 600 с.
ISBN 978-966-348-462-4

У книжці знаного на Придніпров'ї письменника-краєзнавця Миколи Чабана вперше широко оповідається про талановитого земського діяча Катеринославщини, приват-доцента Харківського університету Івана Григоровича Василенка (1854-1892). Сучасник першовідкривача криворізьких руд Олександра Поля, продовжувач справи іншого земця та педагога барона Миколи Корфа, Василенко за свій короткий вік встиг багато зробити для розвитку земства, народних шкіл, охорони здоров'я, обирався почесним опікуном губернської земської лікарні. Він працював над реформуванням богоугодних закладів, ремісничої освіти, виступав за створення Педагогічного музею, котрий би пропагував передовий досвід серед учительства. Разом з підтримуваним ним поетом Іваном Манжурою Іван Василенко належав до яскравих постатей, які працювали в несприятливих умовах наступу реакції 1880-х років. Манжура присвятить Василенкові свою поему «Трьомсин-богатир» (1892).
Поховано рано померлого Івана Василенка у склепі при Покровському храмі сучасного села Рубанівського Синельниківського району Дніпропетровської області. Книга розповідає і про родинне та земське оточення Івана Василенка, його батьків і дядьків, які були активні в громадському житті, займалися благодійністю, будували храми, а мати заснувала чи не найбільший на Півдні України Знаменський жіночий монастир, відроджений у незалежній Україні.
Книга адресована всім не байдужим до минулого нашого народу, краєзнавцям, учителям, студентам, а нині до них додаються ще й екскурсоводи, які пробуджують зацікавлення забутими сторінками історії ріднокраю.