18 Лип 2022
Маріуполь-Дніпро: культурні містки

16 липня у Бібліотеці української діаспори імені сенатора Джона Маккейна відбулась лекція нашого доброго друга, письменника, історика, журналіста і краєзнавця - Миколи Чабана. Тема лекції: "Маріуполь-Дніпро: культурні містки", здається, є дуже актуальною та доречною.

В ході лекції ми дізналися про культурні "містки" між нашими містами, які прокладалися зусиллями вчених, публіцистів, громадських діячів та письменників, що ціною власного життя творили нашу історію. ДІзналися, що у працях Д. Яворницького згадуються перші шляхи, якими пересувалися запорізькі козаки від тодішнього Катеринославу (сучасне Дніпро) до Маріуполя. Виявляється, ці два міста тоді входили в одну велику Катеринославську губернію.

Дізналися про такі постаті, як Петро Каменський - був обраний "предводителем дворянства" у Маріуполі, часто бував у Катеринославі з громадських справ, пізніше став опікуном Катеринославського реального училища. Було і про театр українських корифеїв, створений навесні 1876-го в тодішньому Катеринославі (тепер – Дніпро) Кропивницьким, який організував трупу з акторів, що успішно виступали по багатьох містах і часто ставили п'єси у Маріупольському театрі. Розповів лектор й цікаву історію про молодого капітана Гарібальді, якому в цьому році виповнюється 205 років. Він не одноразово припливав до берегів Азовського моря та, ймовірно, бував у порту Маріуполя.

Виявляється у Дніпрі сьогодні мешкає родина нащадків Гарібальді на прізвище Девег, які є неперевершеними майстрами з кераміки! Дізналися й багато цікавих фактів про Маріупольську Просвіту, з якою був повязаний Микола Стасюк - уродженець Катеринослава, організатор селянських спілок на Катеринославщині, однин із засновників Української Центральної Ради, що у 1931 році був ув'язнений та засланий на Північ. Його дружина - Марія Стасюк, була розстріляна у 1937 році за те, що її чоловік був тогочасним урядовцем. Після звільнення Микола Стасюк обрав для подальшого життя Маріуполь, де його було призначено сторожем міського парку. Пізніше, у 1941 році, став редактором Маріупольської газети. Прозвучала й цікава історія Андрія Ірія Авраменка - актор, що народився у селищі Широкому на Криворіжжі, свого часу був учнем Леся Курбаса. Під час війни був ув'язнений, але пізніше, пройшовши фільтраційні табори, почав працювати у Маріупольському театрі.

Далі, до уваги гостей було запропоновано перегляд світлин Маріуполя часів німецької окупації, в ході чого провели паралелі з сьогоденням цього багатостраждального міста. Наприкінці заходу переглянули відеоролик і прослухали пісню Святослава Вакарчука (гурт Океан Ельзи) "Місто Марії", присвячені Маріуполю.

Дякуємо нашому лектору Миколі Чабану за цікаву, змістовну лекцію та багатий ілюстративний матеріал! І, звісно ж дякуємо всім, хто відвідав лекцію та із зацікавленням прослухав її!