31 Трав 2018
Важливі питання для усіх

У вівторок, 29 травня у Центральній міській бібліотеці пройшла презентація книги «Усі запитують чому» відомої шведської дитячої письменниці Єви Суссо. Захід став продовженням співпраці бібліотек Дніпра с Посольством Швеції в Україні.

  • На початку цього року, бібліотеки Дніпра приймали у себе мандрівну книжкову виставку шведської дитячої літератури – проект, що проходив за підтримки Посольства Швеції в Україні. Після його завершення до нас звернулися представники Посольства з пропозицією організувати зустріч читачів зі шведською письменницею. Ми радо погодились, – розповідає координатор зустрічі Тимофій Федорець.

Приїзд Єви Суссо до Дніпра став можливий завдяки спеціальному гранту, який отримало видавництво «Видавництво» (Київ, Житомир), що здійснило переклад та видання української версії книги «Усі запитують чому». Саме представники видавництва виступили ініціаторами зустрічі у Дніпрі.

  • Такі проекти особливо важливі для регіонів. Вони розширюють культурний простір України. Минулого року ми привозили до Харкова сучасну шведську письменницю Анну Хьоглунд. Вона до речі є ілюстратором до книги, що ми зараз презентуємо. Цього року вирішили привести до України Єву Суссо. Окрім Дніпра, вчора авторка з презентацією вже відвідала Запоріжжя – говорить представник видавництва Лілія Омельяненко.

В рамках заходу Єва Суссо розповіла про історію створення книги, її основне завдання та на кого вона спрямована.

  • Книгу «Усі запитують чому» я писала два роки. Так сталося, що перед її написанням помер мій батько, він мав більше дев’яноста років на той час, і це нормально помирати в такому віці. Але його смерть настільки потрясла мене, що я почала знову задавати собі вічні питання: для чого ми живемо, в чому сенс життя, що на нас чекає після смерті та інші. Я стала шукати відповіді, почала вивчати філософію. І саме тоді виникла ідея цієї книги. Це спроба відповісти на всі ці питання, вустами провідних світових мислителів, - розповідає Єва Суссо.

Книга, за словами авторки, розрахована, як на дорослих так і на дітей. Адже такі питання задають собі часом усі люди, незалежно від віку.  

На зустріч з талановитою письменницею, окрім дорослих читачів завітали учні 5-го класу 21-ої середньої школи. Діти радо спілкувалися з письменницею та ставили численні запитання про її творчість та про Швецію.

  • Мені сподобалась зустріч. Ми говорили про багато цікавих питань. Не кожного дня до нас приїжджають письменники зі Швеції. Думаю, найближчим часом я візьму почитати цю книгу у нашій бібліотеці, - ділиться враженнями учениця 5-го класу Ганна Павленко.

На завершення представники видавництва «Видавництво» подарували Центральній міській бібліотеці кілька примірників книги «Усі запитують чому». Тож у жителів Дніпра з’явилася ще одна нагода ближче познайомитись з сучасною шведською літературою.

Ева Суссо

 Ева Суссо народилася в Гетеборзі в 1956 році. Вона виросла в сільській місцевості Швеції. У віці двадцяти років вона переїхала до Стокгольму з наміром стати художницею. Ева пробувала себе у мистецтві декілька років, але коли стала мамою, вона натомість почала вивчати літературу. Після шлюбу та народження ще двох дітей Ева почала писати дитячі книги. Вона і раніше писала різні історії, але тепер зрозуміла, що письменництво це її справжня доля. Ева дебютувала як автор у 1995 році з книгою-картинкою Ріта. З тих пір вона повноцінно присвятила себе написанню книжок, яких у неї за всю кар’єру було більше 30-ти. Це книги для дітей та юнацтва, які Ева писала як самостійно, так і у співпраці з іншими авторами та ілюстраторами. Протягом семи років Ева Суссо була членом шведської академії дитячих книг.

«Усі запитують чому» — це спроба відповісти на численні дитячі екзистенційні питання вустами провідних світових мислителів.

Згадайте себе в дитинстві. Якими допитливими ми були у віці 5–8 років! Ми переймалися безліччю питань, раз у раз звертаючись до дорослих із тисячами «чому». Але, будьмо щирими, чи на багато з них ми отримували відповіді? Чому люди помирають? Хто визначає моє майбутнє? Чи люди однаково цінні?

Вводячи такі питання в ширший контекст, авторки розглядають їх у філософській перспективі — як у тексті, так і в ілюстраціях. А позаяк думати про вічне властиво не лише дітям, книжка може супроводжувати в міркуваннях читацтво будь-якого віку.

Тимофій Федорець