26 Трав 2014
Краєзнавча екскурсія Севастопольским парком

Одним із найулюбленіших місць відпочинку мешканців нашого міста є, звичайно, парки. Кожен з них має свою унікальну історію, але далеко не всі містяни знають її. Покращати дану ситуацію спробувала Центральна міська бібліотека спільно з істориком-краєзнавцем Максимом Едуардовичем Кавуном.

У п’ятницю, 23 квітня в рамках лекторію «Цікаве про рідний край» відбулась краєзнавча екскурсія «Історія Севастопольського парку міста Дніпропетровська».

Протягом двох годин любителі краєзнавства дізнавалися детальну історію парку від самого початку до наших днів.

Севастополький парк – це унікальний меморіальний комплекс, збудований на Катеринославському некрополі. На цьому кладовищі знаходились могили учасників чотирьох війн – Кримської (1853-1856 рр.), Російсько-турецької (1877-1878рр.), Першої світової війни (1914-1917 рр. ) та Великої вітчизняної війни (1941-1945 рр.). Також на цьому цвинтарі поховані жертви голодомору (1932-1933 рр.) та тисячі звичайних мешканців міста. Тут поховані видатні жителі нашого міста – промисловець і меценат Олександр Поль, поет та етнограф Іван Манжура, історик і громадський діяч Адріан Кащенко, письменниця Ганна Валуєва-Мунт.

Севастопольський некрополь зачиняли сім разів, останнє закриття прийшлося на 1949 рік. Після цього в короткий термін було проведено перепоховання померлих, і вже у 1955 році на цьому місці було створено Севастопольський парк культури та відпочинку з меморіальним комплексом на честь 100-річчя оборони Севастополя (за проектом видатного дніпропетровського архітектора Олега Петрова).  У 2008 році тут була проведена реконструкція.

  • Севастопольський парк - це парк мого дитинства. Тому для мене особисто надзвичайно цікаво було досліджувати його історію. Матеріали сьогоднішньої екскурсії увійдуть до другої частини моє книги «Сади і парки міста Дніпропетровська», - розповідає  екскурсовод, кандидат історичних наук Максим Кавун.

Кожен учасник краєзнавчої години отримав в подарунок цікаву брошуру «Історія Севастопольського парку», складену працівниками Інформаційно-бібліографічного відділу Центральної міської бібліотеки.

  • Ця брошура є першою у новій серії «Подорожі у минуле Дніпропетровська». До неї увійшла коротка історія парку, а також список літератури з даної теми. Вона стане в нагоді вчителям, учням та взагалі всім, хто цікавиться історією рідного міста, - говорить завідуюча відділом Тетяна Глоба.

Протягом заходу до групи краєзнавців приєднувалися звичайні мешканці та гості Дніпропетровська. Після завершення екскурсії усі бажаючі змогли задати свої питання Максиму Кавуну.

- Мені дуже сподобалась сьогоднішня екскурсія. Вона була достатньо живою, не давала учасникам занудьгувати. Органічно поєднувалася власна історія парку з цікавими розповідями з особистих спогадів нашого екскурсовода. Я, як молодий спеціаліст,  почерпнув для себе нові цікаві знання, які стануть корисними у моїй роботі, на уроках «Рідного краю», - ділиться враженнями учасник екскурсії, вчитель історії Михайло Старушик.

Наступне засідання любителів краєзнавства відбудеться у вересні. Слідкуйте за новинами на нашому сайті www.library.dp.ua.

Тимофій Федорець