22 Квіт 2020
Найдорожчі книги світу. Частина перша

Найдорожчі книги світу

Частина 1

Старовинні та рідкісні екземпляри незмінно зростають в ціні. До них відносяться рукописні томи, книги, підписані автором, відомі і рідкісні з якихось причин книги, а також раритети, які існують лише в декількох, а то й зовсім, в єдиному екземплярі. Рейтинг найдорожчих будь-коли проданих книг на планеті представлений в нашій сьогоднішній добірці.

До вашої уваги 10 найдорожчих книг у світі (з 10 по 6 місце, інші книги будуть опубліковані завтра).


10. «ПЕРША КНИГА УРІЗЕНА» Уїльяма Блейка - $2,5 млн

«Перша книга Урізена» є фундаментальною в серії пророчих праць, створених Вільямом Блейком.

Твір було видано за життя автора, і найперша книга, що побачила світ у 1794 році, має особливу цінність. Саме цей раритетний екземпляр і був пущений з молотка в 1999 році на Нью-Йоркському аукціоні Сотбіс. Невідомо, яка була початкова вартість лота, але в той вечір торги зупинилися на позначці в 2,5 мільйона доларів.


9. «КАЗКИ БАРДА БІДЛА» Джоан Роулінг - $3,98 млн

Всі ми знаємо Джоан Роулінг як творця відомої саги про Гаррі Поттера. Перша книга вийшла в уже далекому 1997 році, і з того часу Потеріана стала цілим Всесвітом, перетворивши Роулінг з письменниці в живу легенду. Однак в даному випадку мова піде про іншу книгу Джоан - «Казки Барда Бідла» (втім, вона теж має відношення до Гаррі). А точніше, про одну із семи екземплярів, переписаних вручну особисто Роулінг.

Шість особливих книг були подаровані близьким друзям письменниці, а останній рукопис Джоан вирішила продати на аукціоні. Купили лот представники Amazon.com за величезну суму, зробивши «Казки» найдорожчою сучасної книгою, яку продали із під молотка. Кошти від продажу пішли у фонд допомоги дітям із Європи.


8. «ГЕОГРАФІЯ» Клавдій Птолемей - $4 млн

Робота давньогрецького вченого Клавдія Птолемея «Географія» є першим в світі друкованим атласом, і за сумісництвом ще й першою ілюстрованою книгою, яку представили широкій публіці. Прекрасно збережені барвисті малюнки, датовані XV століттям, дійсно не зможуть залишити байдужим нікого. «Географія» являє собою збірник з восьми книг. Перший том розкриває визначення географії як науки, інші дають перелік географічних місць разом із їх координатами. Також твір іноді кличуть «Космографія».

Перше видання відбулося в 1477 році, тоді праця випустили в Болоньї. Саме ці екземпляри і були продані на одному з аукціонів Лондона за 2,14 млн фунтів стерлінгів, або майже 4 млн доларів.


7. «ТРАКТАТ ПРО ПЛОДОВІ ДЕРЕВА» Анрі Луї Дюамель дю Монсо, П’єр Антуан Пуату, П’єр Жан Франсуа Терпін - $4,5 млн

Поза всяким сумнівом, ця книга, присвячена опису фруктових дерев, є найціннішою у своєму роді. Рукописна праця містить твори, які детальним чином розкривають інформацію про 16 видів плодових дерев. Вичерпні описи доповнені барвистими ілюстраціями провідних художників свого часу. Всього збірка містить 5 томів. Свого часу трактат перебував у бібліотеці Людовик XV. Мабуть, король захоплювався садівництвом.

У 2006 році в Брюсселі на одному із аукціонів лот «Трактат про плодові дерева» 1768 року видання виставили на продаж. Багато хто хотів би розділити задоволення від читання цього шедевру із французьким королем, та не всі в той вечір мали при собі 4,5 млн доларів.


6. «БІБЛІЯ ГУТЕНБЕРГА» Йоганн Гутенберг - $4,9 млн

Вона ж «42-рядкова Біблія», вона ж «B42». Видання цієї книги за авторством Йоганна Гутенберга в 50-х роках XV століття традиційно вважають подією, що дала поштовх книгодрукуванню в усій Європі. До нашого часу із 180 надрукованих Гутенбергом копій збереглись тільки 48 екземплярів. «B42» є далеко не найрідкіснішою книгою, датованою XV століттям, зате має дуже велику цінність. Тільки за один аркуш будь-якої офіційної копії книги на аукціонах готові давати до 100 тис доларів, а в 1987 році із під молотка пішов неповний перший том Біблії (покупець заплатив 4,9 млн доларів). На той час це була рекордна ціна.