23 Квіт 2020
Найдорожчі книги світу. Частина друга

Найдорожчі книги світу

Частина 2

Будь-яка книга коштує певних грошей і одночасно з цим вона безцінна. Дійсну вартість сторінок в палітурці формує час, а також людська потреба в читанні тих чи інших книжок.

Є видання, за якими шикуються черги на найпрестижніших аукціонах, і за які колекціонери готові віддавати шалені суми грошей. Отже, до вашої уваги друга частина списку найдорожчих книг у світі.


5. «ПЕРШЕ ФОЛІО» Вільям Шекспір - $6,17 млн

Перша збірка п'єс Вільяма Шекспіра, випущений його друзями після смерті драматурга в 1616 році. Сюди увійшли 36 творів, з яких 18 не публікувались раніше. Коли був надрукований даний збірник текстів Шекспіра, загальним накладом в 775 примірників, його можна було придбати за 1 фунт. Є стійке переконання, що вартість паперу, витраченої на видання, була приблизно такою ж.
Однак після століть «Фоліант» дуже сильно зріс в ціні, сьогодні недоторкані копії, із яких береглось близько 230 примірників, мають одну з найвищих цін серед книжкових колекціонерів. У 2001 році співзасновник компанії Майкрософт Пол Аллен купив таку копію за $ 6,17 мільйона.


4. «КЕНТЕРБЕРІЙСЬКІ ОПОВІДАННЯ», Джеффрі Чосер – $7,5 млн

Ще один приклад, коли вартість книги з часом виросла в неймовірну суму. Йдеться про «Кентерберійських історіях» Джеффрі Чосера.. Книга складається з 22 віршованих новел, об'єднаних загальним сюжетом.

Оригінал книги опублікували в XV столітті, значно пізніше смерті творця. Знамениті оповідання Чосера вперше були надруковані в 1477 році в першій англійської друкарні Вільяма Кекстона. У 1776 році одну із перших копій придбав Вільям Фітцвілльям за 6 футів.

Стиль Чосера вплинув на становлення англійської літературної мови і його значення в культурі.
В 1998 році на аукціоні в Лондоні найстарішу друковану копію продали за $ 7,5 мільйона.


3. «ПТАХИ АМЕРИКИ» Джон Одюбон - $11,5 млн

На третьому місці розташувалася унікальна ілюстрована книга про птахів. Її творець, художник-натураліст Джеймс Одюбон, власноруч малював кожну картинку, причому птиці зображувалися неодмінно в натуральну величину. Тож не дивно, що висота готової книги склала 1 метр 27 сантиметрів. Праця Одюбона був настільки колосальний, що для розміщення наукових описів крилатих знадобилося 4 томи.

Всього відомо про існування 119 книг. У 2000 році один її примірник був проданий за $ 8,8 мільйона. Через 10 років стартове видання «Птахів», яке було опубліковано в 1827 році і являло собою перший том, було виставлено на лондонському аукціоні. На придбання розщедрився арабський шейх, який придбав книгу за 11,5 мільйона доларів.


2. «ЄВАНГЕЛІЄ ГЕНРІХА ЛЬВА» Орден святого Бенедикта - $11,7 млн

Цей манускрипт був створений ще в XII столітті. Цю працю замовив Генріх Лев герцог Саксонії і Баварії у 1188 році для вівтаря Діви Марії в соборі Брауншвейга. Книга містить в собі 4 Євангелія, викладених на 266 сторінках і декорованих п'ятьма десятками ілюстрацій в неперевершеному романському стилі. Велич виконання і змісту роблять цей рукопис одним із шедеврів книговидавництва XII століття. Тривалий час манускрипт вважався загубленим.

У 1983 році на аукціоні «Сотбіс» вона була викуплена німецьким урядом за $11,7 мільйона. В даний час він зберігається у бібліотеці імені барона Августа в містечку Вольфенбюттель.


1. «ЛЕСТЕРСЬКИЙ КОДЕКС», Леонардо да Вінчі - $30,8 млн

Було б дивно, якби праці з-під пера Леонардо да Вінчі не були в ціні. «Лестерський кодекс» - так називається найдорожча в світі книга на сьогоднішній день. Втім, з огляду на вартість, цей рекорд буде триматися ще довгий час.

Цей відомий зошит наукових записів да Вінчі написаний в 1506-1510 роках в Мілані. Складається з 18 списаних з усіх боків аркушів, які при певних маніпуляціях перетворюються в 72-сторінковий зошит. Нотатки Леонардо написані його власним дзеркальним письмом — прочитати їх можна тільки за допомогою дзеркала.
У книзі знаходяться різні нотатки, математичні розрахунки і діаграми, малюнки, спостереження, роздуми да Вінчі про природу, наприклад, чому ріки течуть, Місяць сяє і тощо. Також в зошиті можна знайти різні математичні розрахунки,.

Оригінал рукопису в 1994 році придбав не хто інший як Білл Гейтс – засновник компанії Microsoft, у нащадків графа Лестера. Покупка обійшлася в $30,8 млн.