11 Лист 2014
Цікаво про українську писемність та мову

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос — більш нічого.

А серце б’ється — ожива,

Як їх почує!.. 

Т.Г.Шевченко

Інформаційно-рекламна  акція до Дня української писемності та мови  відбулася  в інформаційно-бібліографічному відділі Центральної міської бібліотеки. Сьогодні тут розмовляли, говорили, балакали, казали,  оповідали, речили, моралізували, лепетали, белькотіли  всі присутні .

Головний бібліограф Наталія Лагода ознайомила гостей  з виставкою літератури «Невичерпне джерело української мови».

Вперше українська мова  була прирівняна  до рівня літературної мови  в кінці XVIII століття після виходу у світ  першого видання «Енеїди»  Івана Котляревського (1798). Саме Котляревського і вважають  засновником нової  української літературної мови.

Мовознавці стверджують,  що у словнику  української мови  більше 200 тисяч слів. Про словники від «Словаря української мови» Бориса Грінченка до сучасних тлумачних, фразеологічних, топонімічних  словникових видань  з фонду Центральної бібліотеки розповіла завідуюча відділом Тетяна Глоба.

Говорили і про суржик.  Коли людина використовує у своєму мовленні слова та словосполучення іншої мови, не руйнуючи при цьому граматичної основи, фонетичних особливостей рідної, то такий процес є природним і не викликає заперечень. Але коли людина відмінює слова однієї мови за правилами іншої, будує словосполучення та речення всупереч правилам  рідної мови, вживає слова в нехарактерній для української мови граматичній формі, вона автоматично стає носієм суржику. Присутні на заході погодились з тим, що спотворена мова отупляє людину, робить її мислення примітивним.

Всі бажаючі  читачі змогли  перевірити свою  вправність  у мові, правильне вживання окремих висловів за допомогою  дещо жартівливої вікторини.

Кращими знавцями української мови  сьогодні виявилися Євгенія Колесник , Юлія Резніченко, студентки ДНУ ім. О.Гончара та  Аліна Морока,  студентка ДТЗЕ ім. Патона.  Вітаємо іх з перемогою і нагородами – цікавими книжками українською мовою! 

Вчити рідну мову  все життя, плекати і вдосконалювати її, цінувати милозвучність, спілкуватись нею давайте  разом!

Зав. ІБВ Тетяна Глоба